Snimaju selfi, a ne znaju da plivaju, ne voze bicikl, i ne umeju da vežu pertle…
Deca od dve godine uče kako da koriste pametne telefone pre nego što nauče osnovne životne veštine. Do ovog zaključka došli su predstavnici britanske optike Lenstore nakon ankete sprovedene na 2000 roditelja koji imaju decu uzrasta dve do 16 godina. Svaki treći trogodišnjak ima tablet i mobilni telefon, piše Dejli mejl.
Polovina dece u dobu od dve do 10 godina veštija su u korišćenju mobilnog telefona i tableta nego u plivanju, vezivanju cipela i gledanju na sat. Skoro 50 posto dece i samo priznaje da imaju više samopouzdanja na mobilnom telefonu nego u čitanju. Trećina roditelja zbog toga je zabrinuta i boje se da tehnologija utiče na dečiji san i izaziva probleme u ponašanju.
– Živimo u dobu u kojem su mobilni telefoni sastavni deo našeg života i treba ih prihvatiti i kao sredstvo učenja, ali ne treba preterivati. Treba biti oprezan i paziti na to koliko deca vremena provode pred ekranima jer to može uništiti njihov vid – zaključili su istraživači iz Lenstore.
Deca u dobu od osam i 10 godina provode najviše vremena na tabletima i mobitelima, oko 9,8 sati dnevno. Na drugom mestu su mladi uzrasta od 14 do 16 godina koji potroše oko 9,48 sati.
Savladavanje veština:
Oko 60 posto dece zna voziti bicikl
Oko 59 posto zna se služiti tabletom
Oko 57 posto koristi se mobilnim telefonom
Oko 57 posto dobro čita
Oko 53 posto zna da veže pertle
Oko 52 posto ih zna da pliva
Oko 49 posto ih je naučilo da gleda na sat.
Izvor: magicnobilje.com